
Pikakaista kokin ammattiin
Ravintola-ala kärsii valtavasta työvoimapulasta, minkä seurauksena osa ravintoloista on joutunut muun muassa supistamaan aukioloaikojaan. StaffPoint on yhdessä yhteistyökumppaneidensa kanssa vastannut osaajapulaan uudenlaisella innovaatiolla.
StaffPointin StaffChef-koulutusohjelmaan hyväksytyt oppijat saavat kokin työssä vaadittavan osaamisen kolme viikkoa kestävän intensiivikoulutuksen ja koulutuksen jälkeisen työskentelyn aikana. Uutta koulutusinnovaatiossa on myös StaffPointin mentori, sekä se, että opiskelijoilla maksetaan palkkaa heti ensimmäisestä koulutuspäivästä lähtien. Kokonaisuudessaan koulutusohjelman kesto on 12 kuukautta.
Syksyllä 2022 alkanut StaffPointin ja yhteistyökumppaneiden järjestämä StaffChef-koulutus on alkanut vauhdikkaasti ja koulutuksen opiskelijat ovat työssä oppimassa koulutuksen kumppaniyrityksissä, Scandic Hotellien keittiöissä sekä HOK-Elannon ravintoloissa. Yksi StaffChef-koulutuksen opiskelijoista on Miko, joka työskentelee tällä hetkellä Hilton Airport hotellin ravintolan keittiössä.
Parasta on työyhteisön ilmapiiri
Miko on aikaisemmalta ammatiltaan sisustussuunnittelija, minkä lisäksi hän on tehnyt paljon muitakin työtehtäviä eri aloilla. Ravintola-ala on kuitenkin aina kiinnostanut Mikoa ja lopulta StaffChef-koulutus toimi ponnahduslautana ravintola-alan suuntaan.
StaffChef Miko
Miko on erittäin tyytyväinen päätöksestään lähteä ravintola-alalle, sillä hän näkee alassa paljon mahdollisuuksia kehittää itseään ja osaamistaan. Tulevaisuudessa Miko aikookin entistä taitavammaksi kokiksi ja hän odottaakin innolla uusia kokemuksia ja uutta elämää kokin ammatissa.
Tällä hetkellä Hilton Airport hotellin keittiössä työskentelevä Miko arvostaa etenkin työyhteisön hyvää ilmapiiriä.
Vaikka tehdään hommia kunnolla ja suhtaudutaan tosissaan siihen mitä tehdään, niin silti on kuitenkin rento meininki ja on kiva tulla työpaikalle
summaa Miko tunnelmia työpaikaltaan.
Vanhat keinot eivät enää riitä
HOK-Elannon ravintolatoimialan henkilöstöpäällikkö Satu Vennalan mielestä maailma on muuttunut niin, etteivät vanhat keinot enää riitä:
"Nyt on hyvä kokeilla uusia tapoja houkutella tulevaisuuden osaajia alalle ja hakijamäärän mukaan tässä onnistuttiin puhuttelemaan kohderyhmää"
Vennala pitää myös eri toimijoiden välistä yhteistyötä tärkeänä ja StaffChef-valmennus on loistava esimerkki ennakkoluulottomasta yhteistyöstä.
Tämä toiminto vaatii evästeitä. Ole hyvä ja anna suostumuksesi niiden käyttöön ja yritä uudelleen.
Tämä toiminto vaatii evästeitä. Ole hyvä ja anna suostumuksesi niiden käyttöön ja yritä uudelleen.